Kategorie:
Artykuły na naszym blogu:
Wychowanie dziecka a zwierzak w domu - za i przeciw.

W życiu każdego dziecka przychodzi moment, w którym pojawia się u niego potrzeba posiadania zwierzaka. Najczęściej chodzi o psa, ale może to być też kot, królik, chomik, itp. Moment, w którym dziecko informuje nas o pragnieniu posiadania zwierzęcia to dobry moment na rozważenie wszystkich za i przeciw. 

Jak mądrze wybrać świąteczny prezent dla dziecka?

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Już za chwilę rozpoczniemy poszukiwania najlepszych prezentów, które bez wątpienia będą wpływać na magię czasu, który spędza się w pobliżu choinki. Nie da się jednak ukryć, że szał zakupów to dla niektórych istna katorga. Największy problem mamy z wyborem właściwego prezentu dla dzieci.

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Jak oduczyć dziecko używania smoczka? 0
Jak oduczyć dziecko używania smoczka?

Rozstanie ze smoczkiem kojarzy się większości rodziców jako etap koszmarnego, nieustającego płaczu i walki o jeszcze kilka minut. Tymczasem oduczenie dziecka używania smoczka niekoniecznie musi tak wyglądać.

Czym jest dla dziecka smoczek?

Bardzo ważnym jest zrozumienie przez rodzica, czym dla dziecka jest smoczek. Wielu uważa, że to substytut piersi, którą dziecko przywykło ssać, jednak nie do końca tak jest. Smoczek, który towarzyszy niemowlakowi od pierwszych dni po narodzinach, w późniejszych miesiącach życia zdaje się być czymś normalnym i oczywistym. Dziecko uczy się poprzez rytuały i powtarzalność zdarzeń. Nic więc dziwnego, że kiedy przez pierwszy rok życia codziennie dawaliśmy maluchowi smoczek po każdym karmieniu, przy kąpieli i zasypianiu, trudno mu jest się z nim rozstać z dnia na dzień tylko dlatego, że „jest już wystarczający duży”.

Skuteczne metody odzwyczajania.

W takich momentach najlepiej jest wówczas, gdy dziecko samodzielnie odrzuca smoczek, czy to z racji zanikającego odruchu ssania, czy też kiedy w codziennym natłoku zabaw i zajęć, po prostu o nim zapomina. Taki moment jest idealny do działania. Bardzo popularną metodą jest wtedy urządzenie smoczkowi pożegnania w postaci małego przyjęcia. Dziecko wówczas samowolnie odkłada smoczek do pudełeczka, a w zamian otrzymuje np. zabawkę odpowiednią dla swojego, „dojrzałego” już wieku. Smoczek tymczasem tajemniczo znika i nigdy więcej nie wraca.

Najczęściej jednak rodzice muszą się sporo nagimnastykować, by dziecko zechciało oddać smoczek. Tu sprawdzoną metodą jest stopniowe ograniczenie czasu ssania go w ciągu dnia i podawanie tylko w określonych momentach, np. wieczorem przy czytaniu bajki. Po przeczytanej bajce dziecko oddaje smoczek i udaje się na spoczynek. Nie jest dobrym wyjściem pozwalanie dziecku zasypiać ze smoczkiem w czasie odzwyczajania, gdyż w ten sposób nieświadomie tworzymy kolejną formę uzależnienia się.

Innym sposobem jest symboliczne uszkodzenie smoczka, choć nie jest to metoda polecana przez wszystkich. W przypadku sukcesu, dziecko pozbawione przyjemności ssania, samodzielnie odkłada smoczek i już do niego nie wraca, gdyż kojarzy go z czymś nieprzyjemnym i spełniającym swojej dotychczasowej funkcji.

Najważniejsze – konsekwentne dążenie do celu.

Bez względu na obraną metodę, najważniejsze jest konsekwencja w działaniu. Rodzicowi nie wolno ulegać płaczom dziecka, gdyż uzna ono ów płacz za skuteczną metodę szantażu i będzie go stosować ilekroć nie otrzyma tego, czego chce. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl