Kategorie:
Artykuły na naszym blogu:
Wychowanie dziecka a zwierzak w domu - za i przeciw.

W życiu każdego dziecka przychodzi moment, w którym pojawia się u niego potrzeba posiadania zwierzaka. Najczęściej chodzi o psa, ale może to być też kot, królik, chomik, itp. Moment, w którym dziecko informuje nas o pragnieniu posiadania zwierzęcia to dobry moment na rozważenie wszystkich za i przeciw. 

Jak mądrze wybrać świąteczny prezent dla dziecka?

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Już za chwilę rozpoczniemy poszukiwania najlepszych prezentów, które bez wątpienia będą wpływać na magię czasu, który spędza się w pobliżu choinki. Nie da się jednak ukryć, że szał zakupów to dla niektórych istna katorga. Największy problem mamy z wyborem właściwego prezentu dla dzieci.

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Wychowanie dziecka a zwierzak w domu - za i przeciw. 0
Wychowanie dziecka a zwierzak w domu - za i przeciw.

W życiu każdego dziecka przychodzi moment, w którym pojawia się u niego potrzeba posiadania zwierzaka. Najczęściej chodzi o psa, ale może to być też kot, królik, chomik, itp. Moment, w którym dziecko informuje nas o pragnieniu posiadania zwierzęcia to dobry moment na rozważenie wszystkich za i przeciw. 

Zalety wychowywania się ze zwierzakiem.

O korzyściach płynących z wychowywania się dziecka w otoczeniu zwierząt najczęściej wiadomo tyle, że są. Tymczasem rodzice często bagatelizują fakt, że nawet najmniejsze żyjące stworzenie ma wpływ na kształtowanie się w dziecku poczucia sympatii, empatii oraz trenuje jego umiejętności interpersonalne. Dziecko, które już od najmłodszych lat obcuje ze zwierzakiem, uczy się odpowiedzialności, planowania czasu, systematyczności w działaniu, tak potrzebnych w codziennym życiu, czy to w nauce, czy w pracy. Już kilkulatki rozumieją, że zwierzę też choruje i odczuwa ból, dzięki czemu łatwiej im poradzić sobie z sytuacjami, w których same wymagają wizyty u lekarza czy przyjmowania lekarstw. Ponadto więź, jaka wykształca się między dzieckiem, a np. psem, jest więzią niemal nierozerwalną. Przyjaźnią, która trwa wiele lat i pomaga dziecku w zmaganiach ze swoimi emocjami.

Wady posiadania zwierzęcia.

Do głównych wad posiadania zwierzęcia zalicza się kwestia finansowa. Kiedy przygarniamy pod swój dach czworonoga, rzadko myślimy o ewentualnych konsekwencjach dla portfela. A przecież każde zwierzę, przynajmniej na początku, może dopuścić się wielu zniszczeń, np. mebli, kabli, dywanów, przedmiotów codziennego użytku. Zwierzę może też zachorować, a to diametralnie podnosi koszty jego utrzymania poprzez finansowanie lekarstw, wizyt weterynaryjnych, a czasem również operacji. To, co często odstrasza dorosłych i odsuwa w czasie podjęcie decyzji o przygarnięciu zwierzaka to również kwestia jego osobowości. Wielu rodziców obawia się, że przyjęty pod dach kot czy pies będzie agresywny w stosunku do dziecka. W  przypadku dzieci nieco starszych, zachodzi obawa, iż pociecha zwierzakiem się po prostu znudzi, a karmienie, mycie, wyprowadzanie na spacer, spadną na rodziców i staną się dla nich kolejnym, przykrym obowiązkiem.

Przemyślana decyzja.

Decyzja o tym, czy przyjąć pod swój dach zwierzę i czy przychylić się do próśb dziecka jest decyzją ważną i wymagającą przemyślenia. Zalety wychowywania się z pupilem są niepodważalne, ale bardzo ważnym jest, aby przygotować się również na możliwe straty. Nie wszystko można zaplanować, a każde zwierzę, podobnie jak człowiek, ma swój własny, niepowtarzalny charakter.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl